List of Approved Ancestors

First Families of Pennsylvania—Approved Ancestors

Listed in this table are the qualifying ancestors—those whose residency in Pennsylvania falls within one of the required time periods—from First Families applications approved to date. Inclusion of an ancestral name is acceptable proof of residency for future applications.

 

Updated April 2014

 

Ancestor

Location

Date

Peter Babb Jr.

Allegheny County

1790

Peter Babb Sr.

Allegheny County

11 Dec 1728

Jacob Bender

Philadelphia County 

1747

Jacob A. Bender

Philadelphia County 

1787

John Bender

Philadelphia County

1755

David Buchanan

Kensington, Philadelphia County

1849

William Buckman

Bucks County

1682

Dietrich Byerly/Bierly

Kensington, Philadelphia County

10 March 1785

James Carter

Bucks County

1714

Colonel William Cooke

 

1760

Adrian Cornell

Holland, Bucks County

1739

Casper Cremer

Germantown, Philadelphia County

1772

Edwin Tylor Darby

Philadelphia County

1864

Daniel Evans

Vincent Township, Chester County

1752

Joshua Evans

Berks County

1777

Thomas Rees Evans

Vincent Township, Chester County

1752

Marie de la Warrenbur Ferree

Paradise, Chester (now Lancaster) County

1712

Michael Finley

Sadsbury Township, Chester County

1743

Valentine Gabel

Western Salisbury Township, Northampton County

1771

James Gilliland

Faggs Manor, Chester County

1739

Johan Georg Glassbrenner

Philadelphia

1732

Charles LeRoy Glover

Corry, Erie County

5 Feb 1885

Agnes Nill Gominger

Philadelphia

1753

George Graff

Philadelphia

1844

Christian I Gutknecht

Germantown, Philadelphia County

1749

Mary Harker

Middletown, Bucks County

1718

William Harmer

Philadelphia

1682

Cuthbert Hayhurst

Middletown, Bucks County

1682

Cuthbert Hayhurst II

Middletown, Bucks County

1682

David Hayhurst

Middletown, Bucks County

1761-1765

Philip Heiney

Northampton County

1784

John Daniel Higgins

Philadelphia

28 Sept 1884

Sarah McIntyre Higgins

Philadelphia

28 Sept 1884

Henry Hodge

Philadelphia County

about 1715

Henry Hollands

Mansfield, Tioga County

1860

John Hood

Darby Township, Chester County

1864

Joshua Hoopes

Bucks County

1683

John I Hughes

Philadelphia (now Montgomery) County

1683

Thomas Jenks

Middletown, Bucks County

1738

Marianna Kaczmarek

Pittsburgh, Allegheny County

1892

Johannes Keim

Philadelphia (now Berks) County

1697/1698

John C. Kitchen

Philadelphia

1796

John Kirk

Chester County

1687

Alexander Kirkpatrick

Martic Township, Lancaster County

1746

Jacob Klein

Montgomery County

20 Dec 1746

Frances Knight

Philadelphia County

about 1715

Johannes Knipe/Kniep

Philadelphia County

1763

Corbin Lane

Bedford County

1773

Samuel Lane

Bedford County

1775

Robert Laughlin

Washington County

1786

Mary Lewis

Allegheny County

11 Dec 1728

Simon Litzenberg

Haverford, Delaware County

1763

Henry Lloyd

Huntingdon (now Cambria) County

1794

Joseph Hegarty McCulley

Philadelphia

1816

Emalinda Monington

Damascus Township, Wayne County

1828

Richard Sr. Nagle

Allegheny Twp., Cambria County

1787

James O’Brien

Philadelphia

12 June 1864

Robert Rainey

Clearfield County

1814

Colonel Seth Reed (Read)

Erie, Erie County

1795

Hannah Rorabaugh

Centre County

1808-1810

Benjamin Rosenberger Jr.

Hatfield Township, Montgomery County

1781

Benjamin Rosenberger Sr.

Franconia Township, Montgomery County

1774

Elias Rosenberger

Hatfield Township, Montgomery County

1778

Heinrich Rosenberger

Franconia Township, Montgomery County

1729

Christopher Rowen,  (Christophe Johann Rohn)

Philadelphia County

1776

Solomon Ruckstuhl

Salford Township, Philadelphia (now Montgomery) County

1737

Mary Rudd

Middletown, Bucks County

1682

Simon Schirmann Saddler

Philadelphia County

1733

Simon Schurmann

Philadelphia County

1733

John Scott

Philadelphia

1865

Andrew Sharp

Armstrong Township, Westmoreland (now Indiana) County

1786

Catherine Thecla Sharp

Loretto, Pennsylvania

1897

James Shillingsford

Philadelphia

1732

Sarah Shoemaker

Montgomery County

1686

John George Silbert

Philadelphia, Philadelphia County

1800

James Skene

Philadelphia (now Montgomery) County

1754-1761

Oliver Hazzard Perry Smothers

Fayette County

1823

Ann Spencer

Abington, Philadelphia County

1737

Benjamin Strawn

Greene County

1780

Seth C. Thomas

Philadelphia

1748

Johann Georg vonLohr

Chester County

1698

Nicholas Warfield

Antrim, Franklin County

1830

Sarah Warner

Buckingham, Bucks County

1766

Jacob Weber

Lampeter, Lancaster County

1723

Johan Jost Weber

Philadelphia, Philadelphia County

1789

Richard Wells

Philadelphia

1760

Stanislaus Wharton

Allegheny Township, Cambria County

1810

Dunk Williams

Bucks County

1670

Samuel Williams

York County

1810

Lewis Woodson

Allegheny County

1831

Jakob Zollinger

Lebanon County

1749

Jan (John) Zyks

Pittsburgh, Allegheny County

1890

Katarzyna (Catherine) Zyks

Pittsburgh, Allegheny County

1898